Pro Urbe-díjat kap Dr. Szőcs Géza
Húsz év után először adnak át Pro Urbe-díjat Kézdivásárhelyen, amelyet idén dr. Szőcs Géza pedagógus, helytörténész, kultúraszervező vesz át. Az első ilyen kitüntetés tulajdonosa Incze László történész. Dr. Szőcs Gézát a Tegyünk Kézdiszékért egyesület nevében Jancsó Katalin, Hegedüs Ferenc és Barta Vilmos javasolta.
A Pro Urbe-díj átadását az Őszi Sokadalom nyitónapján, augusztus 30-án, csütörtökön 17 órától adják át a Vigadó Művelődési Ház dísztermében. A pedagógus személyiségét Józsa Irén magyartanár méltatja, beszédet mond Bokor Tibor polgármester. Az ünnepségen közreműködik a Molnár Józsiás iskola zenetagozata.
Tegyünk Kézdiszékért egyesület dr. Szőcs Géza Mihály Pro Urbe-díjra való jelölésének indoklása:
Kézdivásárhely közelmúltjának krónikása, dr. Szőcs Géza 1937. február 8-án a kantai gimnáziumban született. Ezért is nevezi önmagát született pedagógusnak, de félretéve a játékos gondolatmenetet, a helytörténész miközben 32 éven át fizikatanárként generációkat oktatott, kultúraszervezőként vált legismertebbé.
Véleményünk szerint dr. Szőcs Géza Pro Urbe díjra való jelölésének indokai közt már az eddig felsoroltak is jóval felülmúlják az elvárható érdemeket, pedig még nem említettük a diák és felnőtt műkedvelői színjátszás terén kifejtett tevékenységét sem. Ki ne emlékezne az idősebb korosztályól az általa rendezett Svejk című színmű elsöprő sikerére vagy a Légy jó mindhalálig és Gábor Áron előadásokra, amelyek örök élménnyel szolgáltak eredetiségüknek köszönhetően. Ezekben a darabokban maga is fellépett, de a város polgárait is sikerült meggyőznie a színre lépésre, ezzel is egy régi hagyományt, a helyi műkedvelő színjátszást helyezte vissza jogaiba. Lehet kevesebben tudják, hogy diák és felnőtt zenekarokban is játszott, több hangszeren is muzsikálva, majd tucatnyi könnyűzene együttes szervezett a városban. Azt sem feledjük, hogy az általa létrehozott Siculus Rádióban 12 éven át a Vasárnapi Jegyzetét ezzel a mottóval nyitotta: „Szeretem ezt a várost, szeretem ezt a tájat”.
Továbbá sorolva érdemeit el kell még mondanunk, hogy a közéletből való visszavonulása után élettapasztalatait könyvekbe szerkesztette. A négy szakmai tárgyú kötete mellett nyolc, közírásait tartalmazó könyvében nem feledkezett meg hajdani iskolája jeles embereinek bemutatásáról sem. Törhetetlen munkaereje ma sem szünetel. Megjelenés előtt áll az Emlékfoszlányok hangja című újabb kötete, amely személyes jellege ellenére is újabb adatokkal gazdagítja közelmúltunk emlékeit. Úgy érezzük, hogy egy ilyen gazdag és sokrétű életmű, amely szorosan kapcsolódik Kézdivásárhelyhez kétségtelenül megérdemli a Pro Urbe díjjal jelzett elismerésünk. Természetesen megfordítva is elmondható, hogy Szőcs Gézának odaítélve az elismerést, méltóképpen emelnénk a díj értékét az elkövetkező díjazottakra való tekintettel is.
Tisztelettel:
Jancsó Katalin
Barta Vilmos
Hegedűs Ferencz
A PRO URBE díj átadása, amelyet idén Dr. Szőcs Géza pedagógus, helytörténész, kultúraszervező vesz át 2018. augusztus 30-án, csütörtökön 17 órakor a Vigadó Művelődési Ház dísztermében lesz.
A pedagógus személyiségét Józsa Irén magyartanár méltatja, beszédet mond Bokor Tibor polgármester. Az ünnepségen közreműködik a Molnár Józsiás iskola zenetagozata.
Bejegyezve: 2018-08-30 16:38:34
2018. AUGUSZTUS 30
Engem ért az a megtiszteltetés, hogy dr. Szőcs Gézáról, Kézdivásárhely Pro Urbe díjának átadásakor szóljak. Ez nem csak megtiszteltetés, hanem öröm is, hiszen a Nagy Mózes Líceum tanáraként sok éven át kollégája lehettem, de közös a műkedvelő színjátszó, a rádiós, a barát, és még sorolhatnám mi minden, amiben közelről láthattam, csodálhattam határtalanul gazdag tevékenységét, egyéniségét. Azt tudjuk, hogy a sikeres élet egyik titka, ha a megfelelő ember kerül a megfelelő helyre. Ennek a gondolatnak szép példája dr. Szőcs Géza életpályája :
Kézdivásárhelyen született 1937. február nyolcadikán, a kantai Gimnáziumban. Ezért is nevezi magát született pedagógusnak. Elemi iskoláit Erdélyben és Magyarországon végezte, majd a kézdivásárhelyi Erdészeti Műszaki Középiskolába járt, ahol az érettségi mellett erdész-technikusi diplomát is szerzett. Egyetemi tanulmányait Kolozsváron, az akkori Bolyai Tudományegyetem Matematika-Fizika szakán végezte. Az egyetem elvégzése után Kézdivásárhelyre kapott tanári kinevezést az Elméleti Líceumba. A többször átnevezett intézményben 32 évet oktatott. Tanári tevékenysége alatt megszerzett minden oktatási fokozatot: véglegesítő, második fokozati és első fokozati rangot. Pedagógusi munkájának tükre lehet az a kép, melyet Arany János így fogalmaz: » Tanítani annyit jelent, mint égi fényt lopni a gyermekek szívébe».
Ez időszakban négy évig rajoni és megyei tanfelügyelői tisztséget is betöltött. Oktató-nevelői tevékenységéért az Oktatási Minisztérium kitüntetett tanári címet adományozott dr Szőcs Gézának. 1989. április elsején megvédte doktori disszertációját a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen. 1990-től Egerben az Eszterházy Károly főiskolán oktatott főiskolai tanári beosztásban 1995. december 31-ig, amikor nyugdíjba vonult. Nyugdíjasként oktatott a Hyperion Egyetemen, a Gábor Dénes Főiskolán és a Babes-Bolyai Egyetem sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozatán. Oktatói tevékenysége mellett számos, főleg szakmai jellegű írása jelent meg romániai és magyarországi szaklapokban.
Elismeréssel és tisztelettel tartozunk azoknak, akik sokat tettek és tesznek Kézdivásárhelyért. Dr. Szőcs Géza gazdag közéleti tevékenységet folytatott a város művelődési életében. Fábián Ernő, jeles gondolkodónk erről az életformáról így ír: » Mert az írástudónak személyes példaadással is szolgálnia kell a közös vállalkozásban fogant feladatokat». A diákszínjátszás fontosságát ismeri fel a nevelésben. A diákszínjátszás és a felnőtt műkedvelő színjátszás egyik fő szervezője. Több színművet rendezett és játszott is azokban, ezeket hazai és magyarországi színtereken is bemutatták. A Svejk című színmű 36-szor szerepelt színpadon, a Légy jó mindhalálig több mint nyolcvan előadást ért meg, A Gábor Áron c. színmű díszelőadása az egész várost és környékét, a testvérvárosok küldötteit, köztük a szerző családtagjait is meghatotta, hiszen ezzel a bemutatóval avatták a felújított Vigadó színháztermét. Minden előadás nagy létszámú szereplőt igényelt, sokan jöttek el nézőként, tapsolni, a sikereknek örülni, így ezzel is hozzájárult annak az igénynek a megfoglamazásához, hogy Kézdivásárhely színvonalas színházat akar, érdemel. Diákzenekar szervezője, felnőtt zenekarban is több hangszeren muzsikált. Azóta tucatnyi könnyűzene együttese van a városnak.
Az egyetemi oktatói tevékenysége mellett újraindította és felfejlesztette városunkban a rádió műsorszórását, az általa vezetett Siculus Rádióban 22 órás magyar nyelvű és kétórás román nyelvű műsort sugároztak. Legfontosabb számára az oly közkedvelt Vasárnapi Jegyzet heti kétszer másfélórás adása volt, melyben Kézdivásárhely és környéke, Erdély és Magyarország jeles történéseiről számolt be. A műsor mottója: »Szeretem ezt a várost, szeretem ezt a tájat». Ezért a műsorért MURE különdíjat kapott, és több magyarországi Országos Rádió-Televízió Testület által meghirdetett pályázaton szerepelt sikeresen. A rádióban rendszeresen szerepeltek a háromszéki falvak köz-és művelődési életének eseményei. Évi rendszerességgel számoltak be a város iskoláinak tevékenységéről, hasonlóképp a város és a megye vezetőinek, politikusainak is lehetőséget biztosított bemutatkozásra, nézeteik kifejtésére. A rádiót tizenkét évig vezette, ennek működését számos cég anyagilag is támogatta. A közéletből való visszavonulása után közírásait, élettapasztalatait könyvekbe szerkesztette. . A hangsorozat által vált Kézdivásárhely közelmúltjának igazi krónikásává. A négy szakmai tárgyú kötete mellett nyolc, közírásait tartalmazó kötetet szerkesztett, nem feledkezve meg hajdani iskolája jeles embereinek bemutatásáról. Első kötete, közös szerkesztésben, Kézdivásárhely városának bemutatása volt. A Csend hangja című kötetében városunknak a tudományok terén elért kiválóságai jelentkeztek. Minden kötetében a város és környékének jeles személyiségeiről számol be. A köteteket a magyarországi testvérvárosokban is bemutatta. Legutóbbi kötete Emlékfoszlányok hangja cím alatt gazdag életművét, és családi vonatkozásait mutatja be. Az erdélyi Vitézi rend tagjainak sorába vette fel, és székkapitányi ranggal tisztelte meg.
Méltó módon veheti át Kézdivásárhely Pro Urbe díját, hiszen életműve gazdagságában, összetettségében és színvonalában gyönyörködtet, és emeli mindnyájunk, Városunk, valamint az egész magyarság lelkét és szellemét.
Köszönet érte, a díjhoz mindannyiunk nevében gratulálok!
Józsa Irén