A sepsiszentgyörgyi Vinca Minor Egyesület, Csomád- Bálványos Natura2000 terület Gondnoksága, 2015. december 14-17-ke között, négy napos képzési programot szervezett Kárpát-medencei egyetemisták és szakemberek részére. A negyedik alkalommal megrendezett programsorozat célkitűzése az egyes régiókon belül zajló természetvédelem működésének bemutatása, illetve a Natura2000 ökológiai hálózatra és a védett területek kezelésére vonatkozó ismeretek szolgáltatása.
A képzés egyrészt lehetőséget biztosított egy igen hasznos tapasztalatcsere kivitelezésére, amely elősegíti a Natura2000 rendszer működőképességét illetve a tanár-diák közti együttműködéseket, másrészt pedig hozzájárult az interregionális kapcsolatok kiépítéséhez és elmélyítéséhez. Ezáltal a résztvevők átfogóbb képet kaphattak a Kárpát-medencében működő természetvédelemről valamint az ehhez kapcsolodó rendszerekről.
Az egész hetes programsorozat az egyes régiókhoz kapcsolódó bemutatókkal, helyzetjelentéssekkel kezdődött, majd a Csomád-Bálványos Gondnokság szakemberei tartottak előadást a védett területen elvégzett tevékenységeikről. Az előadások után lehetőség nyílt szakmai vitákra, javaslattételekre, észrevételek kinyilvánítására.
Műhelymunka formájában a résztvevők kiértékelték a Vinca Minor Egyesület által készített Csomád-Bálványos Natura2000 területről szóló dokumentumfilmet. Ezt követően a vizes élőhelyek fontosságával kapcsolatosan került sor egy, a témát általánosan bemutató
előadásra. A terepgyakorlatok során, a Csomád Bálványos védett terület látványosságainak bemutatása, értékelése, valamint a környéken található források és ásványvizek vízanalitikai felmérése volt a feladat. A programosorozatot egy tevékenységeket kiértékelő nap zárta.
Összesen 15 résztvevő, egyetemi hallgató, oktató, gondnoksági szakember volt jelen a rendezvényen.
Az anyagi támogatást a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. biztosította 600.000 HUF vissza nem térítendő támogatás formájában

www.csomadbalvanyos.ro